Makedonya Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği

 

Derneğimiz 12.02.1993 tarihinde İzmir ili Karşıyaka ilçesinde kurularak çalışmalarına başlamıştır. Derneğimizin başlıca oluşum amacı; Makedonya’dan Türkiye ye göç eden insanlarımızı bir araya getirmek, örf, adet ve geleneklerini sürdürmelerini sağlamak, Makedonya’dan gelen ve yurdumuzda yetişen kuşaklar arasındaki yabancılaşmayı giderip, aileler arasında tanışma ve kaynaşmayı sağlamak, yeni nesil gençlerimizin topluma uyumlu ve yararlı bireyler olarak yetişmelerini sağlamaya çalışmaktır.

Bu amaçlar doğrultusunda; Kemal Vatan, Muhittin Doğramacı, Selami Çiçek, Tevfik Sırma, Ramadan Aydın, Halit Karademir, İsmail Gürdamar, Yaşar Yalçın, Necat Yılmaz, Vedat Mutlu, Naim Uzun’dan oluşan dernek kurucu yönetim üyelerinin oy birliği ile Kemal Vatan’ı başkanlığa seçmişlerdir. Kemal Vatan 22.9.1993 tarihinde dernek başkanlığına seçilmiş olup bu görevini siyasete katılma kararı verdiği 1999 yılı Ocak ayına kadar devam ettirmiştir. 1999-2002 yılları arası Büyük Millet Meclisi’ne Demokratik Sol Parti (DSP)’den İzmir Millet Vekili olarak görev yapmıştır. Derneğimiz yönetim kurulu üyesi Avukat Adnan Taşar, başkanlığa 22.09.1999 tarihinde seçilerek bu görevini 28.01.2003 tarihine kadar sürdürmüştür. Kendi isteği ile ayrılmıştır. 2003 tarihinde dernek kurucu üyesi Necat Yılmaz başkanlığa seçilmiş, halen görev başındadır.

Derneğimiz oluşumunu tamamladıktan sonra, yaptığı etkinlikler ile üyelerimizin ve halkımızın takdirini kazanmış ve İzmir ili Karşıyaka ilçesi Goncalar mahallesinde kendi mülkü olan genel merkez binasını satın alarak 13.02.1997 tarihinde taşınmıştır. Demeğimizin iyi çalışmaları ve etkinlikleri kısa zaman içerisinde sesini halka duyurmuş ve Bakanlar Kurulu’nun 29.06.1998 tarih ve 98/ 11355 sayılı kararı ile” KAMU YARARINA ÇALIŞIR “Dernek sayılmıştır. (2908 sayılı Dernekler Kanunu’nun; 59 ‘uncu maddesine uygun olarak.)

Derneğimiz çeşitli tarihlerde konferans ve paneller düzenlemiştir. Panellerden birincisi 21.05.1995 tarihinde “Makedonya’da Rumeli Türk’lerinin tarih ve kültürleri” konulu panel gerçekleştirilmiş ve bu panelin 1996 tarihinde derlenmiş bir kitabı yayınlanmıştır. İkinci Paneli’ni de 26.05.1996 tarihinde “Makedonya’da ve Balkanlar’da Türk Kültür ve Sanatı” adı altında yapılmış ve 1999 yılında derlenerek kitabı yayınlanmıştır. Derneğimiz Birinci Konferans’ını 16.12.1995 tarihinde gerçekleştirmiştir. Derneğimizin; haber, aktüalite, sağlık, tarih ve kültürel içerikli olan; VARDAR adlı dergimiz 01.09.1999 yılında ilk baskısı çıkarılmış takip eden yıllarda devam ederek günümüze kadar aksamalar olsa da yayın hayatına devam etmiştir.

. Dernek Genel Merkezimize bağlı olarak sırası ile Birinci Şubemiz; Izmir Bornova ilçesi Çamdibi semtinde, ikincisi Manisa ili Akhisar ilçesinde(şu an bağımsız dernek olarak faaliyetini sürdürmekte), üçüncü Şubemiz’de yine İzmir ili Çiğli ilçesinde(2007 yılında faaliyetine son verilmiş) faaliyetlerini devam etmektedir

Derneğimizin genel merkezinde kayıtlı üye sayımız (şubeler ile toplam) 5000 kişiyi bulmaktadır. Mübadele ile 1924, serbest göç ile 1946 1950 ve 1954 yıllarında yapılan büyük göçler ile Makedonya’dan Türkiye’ye gelen GÖÇMENLER, göçlerin ilk yıllarında iş ve aş mücadelesi ile kendi yağları ile kavrularak devlete yük olmadan yaşamlarını sürdürmüşlerdir. İkinci nesil’in çocukları ise biraz daha ileri giderek girişimci olanlar sanayi kolunda ataklar göstererek birer işveren konumundadır. Üyelerimiz arasında sektöründe öncü olan kuruluşlar vardır. ( Pehlivanoğlu, Rulopa, Güler Kundura, Ruba Giyim, Ramo mandıra, TAM bilgisayar örneklerden birkaçı.)

Derneğimiz üyeleri arasında Tıp ve Diş doktoru, Hukukçu, Ziraat Mühendisi, Makine ve İnşaat Mühendisi – Mimar, Öğretmen, yine kendi branşlarında birer sembol olmuş Fabrika – Atölye ve El Sanatları ile uğraşan esnaflarımız mevcuttur. Derneğimiz Sivil Topum Örgütleri, Kamu Kurum ve Kuruluşlar ile yakın işbirliği içindedir. Yerel Yönetimler ile müşterek yaptığımız etkinler üyelerimiz ve halkımız tarafından büyük bir destek görüp, beğeni ile izlendiği gözlemlenmektedir.

Ayrıca diğer Rumeli kökenli Dernekler ile ilişki ve faaliyetlerini sıcak tutup, dayanışmayı her zaman ön plana çıkarmaya özen göstermekte ve sivil toplum örgütlerine büyük önem vermekte olup gereklerini yerine getirme gayretini her fırsatta sergilemektedir. Devletimizin bekası için yapılacak bütün toplantı ve eylemlerde ortak kararlar içinde elimizden gelen her türlü çabayı göstermek öncelikli görevlerimiz arasındadır. Yurdumuza yapılacak her türlü iç ve dış kötülüklere karşı daima dimdik ayaktayız. Atatürk ilke ve devrimlerine gönülden bağlıyız. Derneğimiz; Türk dünyası aşamalarını devam ettiren tüm Türklerin yanında yer almakta olup bu konuda bizimle temasa geçen sivil toplum kuruluşlarının önerilerini, yapılması gerekli her türlü işlevleri yapmaya özen göstermekteyiz. Ata yadigarı olan tarihi eserlerin bakımı onarımı için her zaman maddi ve manevi desteğimizi sürdürüyoruz.

Zeki, çalışkan fakat maddi durumları iyi olmayan çok sayıda yardıma muhtaç, yetim, mağdur ve kimsesiz insanlara (mahalle muhtarlarının tesbiti ile ulaşılıp onların; eğitim bursu, giyecek ve yiyecek yardımı, sünnet törenleri(1998 ve 2005 yıllarında toplu sünnet şöleni v.b.) ihtiyaçlarının karşılanması sağlanmıştır. Üyelerimiz arasındaki sıcak ilişkilerin devamını sağlamak, yarınlara kültürümüzü aktarmak amacıyla, soydaşlarımızın bir araya gelebildikleri konaklamalı geziler organize edip, birlikte eğlenip kaynaşmalarını hedeflemekteyiz.

Derneğimiz bölgemizde bulunan çocuklarımıza karşılıksız Makedonya bölgesinin halk danslarını öğretip etkinliklerimizde sahne almalarını sağlamaktayız.

Türkiye genelindeki Rumeli kökenli dernekler ile bir araya gelip güçlenmek, sesimizi daha geniş alanlara yayabilmek için “Federasyon ve Konfederasyon” çalışmalarına katılımlarda bulunmaktayız. Makedonya Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği/İzmir olarak Merkezi İstanbul’da bulunan; Rumeli Türkleri Federasyonunun üyesiyiz. Genel Merkez olarak; 16.09.2005 tarihinde” Karşıyaka Birinci Rumeli Halk Şöleni” düzenleyerek sevilen sanatçımız Arif Şentürk’ün katılımı ile görkemli bir müzik şöleni düzenlenmiştir. Bu şölen TRT İNT televizyon kanalında yayınlanmış, soydaşlarımız tarafından program izlenmiş ve övgüyle anlatılmıştır.

 

1994 yılından itibaren her yıl Nisan aylarında İzmir Karşıyaka belediyesi katkıları ile geleneksel “Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği düzenlemekte olup Rumeli ve dünya çocuklarını bir araya getirip halk danslarını sergiledikleri, kültürlerin kaynaşması ve dünya barışına katkıda bulunmaktayız.

Kurulduğu günden itibaren her 19 Mayıs ta üyelerimizin ve halkımızın katılımı ile geleneksel “19 Mayıs Atatürk’ü anma” etkinliği düzenlemekteyiz.

Üyelerimiz ve halkımızın katılımı ile her yıl düzenlediğimiz Makedonya’ya “Hasret giderme Gezisi” yaparak, Atalarımızın yaşadığı toprakları yeni nesliyle birlikte tekrar görebilmelerini sağlamaktayız. Geçmiş yıllarda; Gençlik Tiyatro kolu ile sanatseverlere ünlü yazarların oyunlarını sergileyerek büyük başarı göstermişlerdir. Yine her yıl 18 Mart Çanakkale şehitlerini anma ve mübarek Ramazan Ayını kutlama adına lokma döktürülmektedir.

Halk Oyunları Ekibimiz 1996 yılı Haziran ayında yapılan” Makedonya/Valandova “DEDELI BAHAR FESTİVALİ’nde Uluslar arası halk oyunları birinciliğini kazanmıştır.

Bizler Makedonya Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Merkezi olarak, tüm üyelerimize ve halkımıza sevgi ve saygılarımızı sunarız

One Response to Makedonya Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği

  1. Pingback: Maillot Manchester United

Bir Cevap Yazın