Korza akşamları

KORZA AKŞAMLARI

Zengin Rumeli kültürünün her dalı ayrı ayrı incelemeye ve anlatmaya değer konulardır. Masallarımız, hikayelerimiz, türkülerimiz, destanlarımız ve daha birçok değerimizin unutulmaması gerekir:

Akşam yemeğinden sonra çıkılan kısa gezintiler anlamına gelen Korza (Makedonca Korzo), birçok insanımızın anılarında yaşamaktadır.

Büyük Rumeli şehirlerinde ve kasabalarında ve hatta köylerinde, Cuma, Cumartesi akşamları belli cadde ve sokaklarda gruplar halinde gerçekleşen yürüyüşlere insanlar en güzel kıyafetlerini giyerek çıkarlardı.

Başta genç kızlar ve erkekler olmak üzere, evli çiftler, yaşlılar ve çocuklar Korza’ nın müdavimlerindendi.

Korza, Rumeli kültüründe, herkes için farklı anlam ve öneme sahiptir. Çocuklar için oyun, genç kız ve erkekler içinse, arkadaşlıkların kurulduğu tanışıp evleneceği kişiyi seçmesi için bulunmaz fırsat anlamına geliyordu. Bu sayede birçok insanımız tanışıp evlenerek, muratlarına ermişlerdir. Korza asıl bu insanlarımız için, çok özel anlam ve değer taşımakta yaşamlarının belki de en güzel anlarını oluşturmaktadır: Bunun yanı sıra belli bir yaşın üstündeki insanlar, yaşlılar, akraba ve dostlarıyla buluşarak sohbet eder hal hatır sorarlardı.

Korzo akşamlarında özellikle yeni tanışan genç çiftler bir birlerine bir nişan olsun ve başka birinin yan gözle bakmaması için bir birlerine nişan belirtisi olacak bazı objeler takarlardı. Daha sonra gençler evlilik için adımlar atar mutlu bir yuva kurarlardı.

Günümüzde bu adetler Balkanlarda hala aynı şekilde devam etmektedir. Hatta bazı yerlerde örneğin Makedonyanın Manastır ilinin ana caddesi olan Geniş cadde(Şirok soka)’de bir korzo çeşmesi bulunmaktadır.

Makedonya’nın başkenti Üsküp’te Korza’lar her akşam alışıla geldiği üzere, eski ve yeni Üsküp olarak kenti ikiye bölen Vardar üzerindeki Taş köprü(kamen most)’den başlayıp Tren istasyonuna kadar uzanan “Makedonya Bulvarında yapılır ardından dans salonlarına gidilerek, geç vakitlere kadar eğlenildikten sonra evlere dönülürdü.

  Günümüzde buna benzer “Sevgi Yolları”, “Rekreasyon Alanları” ve “Yürüyüş Parkurları” oluşturulmakta bir nebze olsun insanların kaynaşması sağlanmaktadır.

Bir Cevap Yazın