Yarım dolma, Borani ve Banisa

YARIM DOLMA(4-6 kişilik)

Malzemeler:

• l kg patlıcan

• 4 adet soğan

• 1 adet domates

• 1 çay bardağı süt

• 1 yumurta

• l su bardağı un

Yapılışı: 1 kg patlıcan iyice haşlayınız. Daha sonra 4 adet soğanı ince ince doğradıktan sonra orta ateşte kavurunuz. Haşlanan patlıcan içlerini çıkarıp, soğan ve ince doğranmış domatesi de ekleyip bir süre orta ateşte karıştırınız.

Yemeği pişireceğiniz tepsinin dibini yağladıktan sonra patlıcan kabuklarını tepsinin dibine sıralayınız. 1 çay bardağı sütü, 1 su bardağı unu ve 1 yumurtayı karıştırıp, daha önce elde ettiğiniz diğer karışıma ekleyiniz. Tepsiye sıraladığınız patlıcan kabuklarının üzerine karışımı döküp, fırında kızarıncaya kadar pişiriniz.

BORANİ

Ispanak ile ısırgan otları yıkanıp temizlenerek ince ince kıyılır. 1 baş soğan doğranarak yağda kavrulur.

Kıyılmış ıspanak ve ısırgan otu kavrulmuş soğanın içine karıştırılarak beraberce pişirilir. 1 fincan pirinç üzerine katılarak birlikte pişmesi sağlanır. Ayrı olarak 1 çay bardağı süt, 2-3 kaşık un, 1 adet yumurta ve yeterince tuz çırpılarak üzerine dökülür. Takriben 5 dakika kadar beraberce piştikten sonra borani hazır hale gelir. Bir süre soğutulduktan sonra servise hazırdır. Afiyet olsun

BANİSA

Hamur karılır, oklava ile açılarak yufka haline getirilir. Sac üstünde pişirilen yufkalar tepsiye özenle yerleştirilir. Her yufkanın üstüne tereyağlı su karışımı, çökelek veya peynir parçacıkları serpiştirilir. Bu işlem tepsi doluncaya kadar tekrarlanır. Tepsi fırına verilir, altı üstü kızardıktan sonra fırından çıkartılıp ters yüz yapılarak tepsiden çıkarılır. Sonra dilimlenerek servise hazır hale getirilir. Yanında içecek olarak yayık ayran tercih edilir.  Ağız tadıyla afiyet olsun.

Bir Cevap Yazın