2. Rumeli Kültür Festivali

30 Ağustos 2008 günü “2. Rumeli Kültür Festivali”’ni Makedonya Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği ve Karşıyaka Belediyesi ile işbirliği içinde gerçekleştirdik. Festivali Karşıyaka Şemikler Fikrialtay mahallesi Fikri Altay futbol sahasında düzenledik. Geceye katılan sanatçılarımız İbrahim Şengöz ve saz arkadaşları, pop star sanatçımız Müge ve son olarak göçmenlerin unutamadığı Balkan türküleriyle sevenleri coşturan sanatçı Arif Şentürk katıldılar.

Konserin başlangıcında bizleri her etkinliğimizde hiç yalnız bırakmayan Rumeli türküleriyle bizlere her zaman eşlik eden İbrahim Şengöz ile açılışı yaptık. Ardından Derneğimizin Halk Oyunları ekibi sahne alarak yöresel oyunlarımızı sergiledi.

Daha sonra pop star sanatçımız Müge ile coştuk. O tükenmeyen enerjisiyle özellikle gençlerimizi yerinden hoplatan sanatçımız durmak bilmeyen performansıyla geceye ayrı bir şenlik kattı.

En son olarak balkanların unutulmaz sanatçısı sayılan ve herkesin beklediği Arif Şentürk sahneye çıktığında bir alkış seli koptu. Sanatçı konserine Ege Türküsü “Ormancı” ile başladı, yine Ege Türküsü “Cemilem” ile tamamladı.

Sanatçı, yıllar önce İzmir Fuarı’na ilk sahne almaya başladığında göçmenlerin kendisini yalnız bırakmadığını, ona sahip çıktığını belirterek “Benim sizlere minnet borcum var. Tüm olumsuz şartlara rağmen İzmir denince koşarak geldim, her zaman aranızdayım, yanınızda olacağım.” Dedi. “ Ormancı” türküsünden sonra Eklemedir Koca Konak Ekleme ile devam eden sanatçı “Yaşa Mustafa Kemal Paşa Yaşa” türküsünü seslendirip “ Biz göçmenler Atamızın mirasına sahip çıkıyoruz, her zaman onun yaptıklarının arkasında, ilkelerinden taviz vermeyen ve peşinde koşturan olacağız” deyince alkışlarla destek aldı. Gecede Balkan türkülerini ardı ardına sıralayan sanatçımız “ Kırmızı Gülün Alı Var, Sandıkta Çeyizim Asılı, Dramanın İçinde Yaparlar Pazar, Deryalar, Sallasana Mendilini, Evreşe Yolları Dar, Bağa Girdim Bağ Budanmış” gibi birbirinden güzel türküler seslendirilirken göçmen soydaşlarımız halay çekerek eşlik etti.

Gecede bir konuşma yapan Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak “ Bu güzelliği yaşamaya gelen dostlarla bir aradayız. Burada yaşadığımız coşku hepimizin katkısıyla gerçekleşiyor. Dernek yöneticilerimize ve sanatçılarımıza katkılarından dolayı teşekkür ediyorum.” Dedi. Sanatçı Arif Şentürk’e çiçek veren Başkan Durak, Karşıyakalılar adına teşekkür etti. Derneğimiz Genel Başkanı Necat Yılmaz da Rumeli’den çeşitli nedenlerle göç edenlerin yine dayanışma ve yardımlaşma içerisinde olduklarını belirterek geceyi düzenleyen Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak’a, festivalimize katılan sanatçılara teşekkür ederek geceyi noktaladık.

Bu geceyi gerçekleştiren bize katkılarını esirgemeyen Karşıyaka Belediye başkanı Cevat Durak’a ve Karşıyaka Belediyesi çalışanlarından emeği geçen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Bir Cevap Yazın