3. Balkan festivali

BUCA BELEDİYESİ 3. BALKAN FESTİVALİ

3. Balkan Festivali Finali Havva Karakaş İle Yapıldı

Buca Belediyesi tarafından 13-14 temmuz 2013 tarihleri arasında 3.’sü düzenlenen Balkan Festivali’nde iki gün boyunca on binlerce vatandaş katıldı. Festivalin ilk gecesi konuk sanatçı Suzan Kardeş ile açıldı ve ikinci gece Havva Karakaş’ın konseri ile noktalandı.

Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı’nın hayata geçirdiği festivale adeta Balkan dünyası çıkartma yaptı. Gölet alanında düzenlenen uluslararası festivale İzmir Balkan Dernekleri Federasyonu, İzmir Trakyalılar Derneği, Buca Rumeli Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği, RUBAD, ULUBALDEF, Avrasya Türkleri Derneği, İzmir Bosna Sancak Derneği, Selanik Türkleri ve Buca Yaylacılıklılar Derneği, Kosova Rumeli Derneği, Balkan Kadınları Derneği, Makedonya Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği , Balkan Göçmenleri derneği, Ege Balkan Rumeli Dernekleri Federasyonu ve İzmirli Boşnaklar Derneği katıldı.

Festivalin ilk gününde katılımcı sivil toplum kuruluşları kendilerine ayrılan standlarda kendi kültürlerini tanıttılar. Ayrıca festival süresince birçok halk dansları yemek yarışmaları ve değişik etkinlikler yapıldı. Ramazan ayına denk geldiği için akşamları buca belediyesi tarafından iftar yemeği katılımcılara verildi. Suzan Kardeş ile buluşan Bucalılar finalde ise Balkan dünyasının yakından tanıdığı Havva Karakaş konseri ile buluştu. Ücretsiz etkinlikler ve konserlerle geçen festivalde Başkan Tatı katılımcıların yanından hiç ayrılmadı. Ardından stantları ile festivale destek veren Balkan derneklerine seslenen Tatı, katılımlarından dolayı plaket takdiminde bulundu. Burada Balkan derneklerine seslenen Başkan Tatı’yı üzerlerinde Buca Belediyesi tarafından yaptırılan Atatürk resimli tişörtlerin yer aldığı çocuklar onu yalnız bırakmadı.

Sahneden çocukların eşliğinde katılımcılara seslenen Başkan Tatı, ” Çok teşekkür ederim bir sürpriz oldu bana. Çocuklarımızın yarattığı bu görüntüyü gördükçe tabi insanın çok şey söyleyesi var ama bir tek şey söyleyeceğim. Eğer görüyorsa Mustafa Kemal Atatürk şuanda rahat ve huzurlu bir şekilde bizleri izliyordur” dedi.

Buca’da Balkan göçmenlerini biraraya toplayarak onların kültürlerini Buca’da yaşayan diğer kökenli vatandaşlara yansıtmak ve tanıtmak amacıyla bir ilke imza atan Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı’yı Balkan Dernekleri Temsilcileri ve Üyeleri de yalnız bırakmadı.

balkanfestivalifinali_(08) (1)

HABER3551BalkanFestivaliFinali1
balkanfestivalifinali_(15) (1)

One Response to 3. Balkan festivali

  1. Pingback: barcelona

Bir Cevap Yazın