Karşıyaka Balkan Festivali

KARŞIYAKA’DA BALKAN RÜZGARLARI ESTİ.

Karşıyaka Belediyesi’nin her yıl düzenlediği “Balkan Şenliği” bu yıl festivale dönüştü. 3 gün boyunca 21 balkan dernekleri ve 2 federasyonun katılımı ile Karşıyaka’da balkan rüzgarları esti.

27 Ağustos 2013 günü etkinlikler çerçevesinde Karşıyaka Ahmet Priştina Kültür Merkezi (Şemikler)’de balkan sohbetleri konulu panelde moderatör Kemal Baysak (Bosna Hersek Fahri Konsolosu) konuşmacı olarak, eski milletvekilleri Kemal Anadol ile Kemal Vatan ve eğitimci yazar Yücel İzmirli eşliğinde gerçekleştirildi. Onur konuğu olarak, kendisi de Balkan göçmeni bir ailenin kızı olan CHP Genel Sekreteri Bihlun Tamaylıgil katıldı.

Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen söyleşinin açılış konuşmasını yapan CHP Genel Sekreteri Tamaylıgil, “Barış içinde demokrasinin getirdiği hakların kullanılması geleneğine sahibiz. “İlkesinde yürüyeceğim ışık Atatürk ışığıdır” dedi. Etkinliğe ev sahipliği yapan Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak ise, “Suyun öbür tarafında olan kardeşlerimizle aynı duygular içinde olduğumuzun bilinmesini istiyoruz. Bu etkinliklerin huzur dolu ve güzel anıların yaşanmasına katkı sağlamasını diliyorum“ diyerek, duygularını paylaştı.

Konuşmacılardan Kemal Anadol, “Bulgaristan’daki Türkleri asimile edilmek için çok acılar yaşatıldı. Ancak hiçbir zaman silaha sarılmadılar. Katıldığım resmi toplantılarda Türk belediye başkanları sadece Bulgarca konuşur, Bulgar bayrağının yer aldığı rozeti taşıyordu. Sorduğumda (Bizler önce Bulgaristan vatandaşıyız. Bu ülkenin birliğini taşıyoruz. Özel toplantılarımızda, evimizde Türkçe konuşuyoruz, ancak resmi yerlerde Bulgarca olması gerekir) diye cevap verdiler. Bu bakış açısı günümüzde ülkemiz için de önemli” diye konuştu.

Aynı gün saat 17:00 da Karşıyaka çarşısında halkoyunları gösterileri ve bir yürüyüş gerçekleştirildikten sonra Demokrasi meydanında kurulan balkan derneklerinin stand açılışları sonrası konserler ile devam edildi.

Konserde açılışı yapan İbrahim Şengöz balkan şarkıları ile halkımızı eğlendirdi daha sonra Suzan Kardeş ile coşan halk gece geç saatlere kadar eğlendi.

Ertesi gün (28 Ağustos) Karşıyaka çarşısında halkoyunları gösterileri ve demokrasi meydanında Makedonya’nın rock sanatçısı Süleyman Saidov’un konseri ardından sahneye çağrılan 86 yaşındaki İzmirli Boşnak Mustafa Okbibiç, 1948 yılında Atatürk için Boşnakça yazılmış kahramanlık türküsünü söyledi. Boşnakların yöresel sazı Gusla çalıp gür sesiyle şarkıyı söyleyen Mustafa Okbibiç’in, Atatürk’e olan bağlılığıyla ilgili sözleri ise alanı dolduran binlerce kişiden büyük alkış aldı. Cenk Bosnalı, Demokrasi Meydanı’nda alanı dolduran binlerce kişiye unutulmaz saatler yaşattı. Cenk Bosnalı ile halkımız balkan ezgileri eşliğinde gece boyunca eğlendi.

Festivalin son gününde (29 Ağustos) ise yine Karşıyaka çarşısında balkan halk oyunları sergilendi. Akşam saatlerinde demokrasi meydanında önce Agim Fişar (Kosovalı Türk Halk Müziği sanatçısı), daha sonra TRT de balkan müziğinin tanınmış sanatçısı Havva Karakaş eşi ile birlikte sahne alarak gece boyunca balkan türküleri ile halkı coşturdular. İzmir ve Karşıyaka halkı 3 gün boyunca, Türkiye ve balkan ülkelerinden 9 ressamın eserlerinden oluşan sergiyi ve Balkan mutfağının eşsiz tatlarının tadına vararak, balkan kültürü ve ezgileri ile doyasıya eğlendiler.

Bir Cevap Yazın